Троян
- Паметник на загиналите във войните от 1912 – 1913г., 1915 – 1918 г., 1941 – 1945г. Увековечава величието и героизма на Троянците от 34-ти Троянски пехотен полк, загинали във войните .Намира се в озеленена и добре поддържана градинка на около 200 м. от центъра на града (Вила ,,Ванна“).
- Паметник на Димитър Икономов-Димитриката –троянец, член на Ботевата чета (според някои изслесователи той е авторът на плана за превземането на парахода ,,Радецки”), осъден на доживотен затвор, заради революционната си дейност. Участва и в борбите за църковна независимст, бори се и за създаване на новобългарски училища. След Освобождението е един от строителите на съвременна България. Паметникът се издига в централната градска част, на пл. ,,Възраждане”, където някога е била родната му къща.
- Паметник на генерал-лейтенант Павел Карцов – командващ рускте части, превзели Троянския проход. Паметникът е открит през 1965 г., дело е на скулптора Дочо трзиев от с. Калейца. Намира се в централната част на града, пре НЧ ,,Наука – 1870 г.”
- Паметна плоча,намираща се на мястото на хана на Васил Спасов, в който през 1871 г. Васил Левски основава Троянския революционен комитет.
с. Чифлик
- Паметник на всички загинали чифликчани от Сръбско-българската до Втората световна война; намира се до църквата. Построен през 2000 г.
- Паметник на Тодор Каблешков – апостолът обявил началото на Априлското въстание със своето кърваво писмо и неговите другари Найден Попстоянов, Георги Търнев и Стефан почеков. Сравнително нов паметник, издигнат през 1998 г., в чест на 120 годишнина от освобождението на България. Дело е на скилптора Иван Варчев от с. Калейца. Срещу паметника, в центъра на селото, се намира и хана, в който са отсядали въстанниците и в който е бил затворен Каблешков слд залавянето му. В него днес е уредена музейна сбирка.
- Паметник на Никола Войновски – военен командир на Ботевата чета. Издигнат през 1996 г., в чест на 120-та годишнина от Априлското въстание.
с. Балканец
Паметник на руските воини. Това е първият монумент, издигнат в памет на руските воини, загинали при преминаванто на Троянския проход по време на Освободителната война. Издигнат е на мястото, където са погребани 13 руски войници. Край него е оформен малък парк.
с. Дебнево
Паметник, издигната в памет на загиналите участници в Балканската, Междусъюзническата, Първата и втора световна война; намира се в двора на църквата „Св. Параскева” (в центъра на селото)
с. Дободан
Паметник на загиналите във войните (руско-турската, съюзническата и първата световна). Намира се се в центъра на селото. Издигнат по инициатива на роднините на убитите. Открит през м. септември 1919 г.
с. Дълбок дол
- Паметник, намиращ се западно от сградата на кметството в село Дълбок дол, в градинката отредена за детска площадка; Издигнат в памет на загиналите участници в Балканската и Междусъюзническата война от село Дълбок дол.
- Паметник на загиналите в борбите за национално обединение жители на село Дълбок дол; намира се в двора на църквата „ Свети Архангел Михаил”
с. Голяма Желязна
Паметник на загиналите във войните 1912 – 1913 г., 1915 – 1918 г., 1941 – 1945 г. – намира се в градинката в центъра на селото, до кметството. В основата му е вградена чешма. Построен е от местни майстори със средства, дарени от жителите на селото. Открит е през 1939 г.
с. Гумощник
Два паметника един до друг – един на загиналите във войната през 1912-1913 г. и друг на загиналите от тази през1915 – 1918 г.; намират се в двора на църквата в махала ,,Селце“ на с. Гумощник.
с. Калейца
Паметни плочи , посветени на героите от войните за Национално обединение, намиращи се от двете страни на входа на църквата „Вознесение Господне”.
с. Ломец
- Паметна плоча на подофицер Ганко Стойнов Пенчев от 34-ти Троянски пехотен полк от село Ломец, убит на 3 ноември 1944 г. при село Балабан, Подуевско; намира се в центъра на с. Ломец.
- Паметник на загиналите във войната 1912 – 1913 г. и 1915 – 1918 г.
с. Шипково
- Паметник на убитите шипковени във войните 1885 г., 1912 – 1913 г. и 1915 – 1918 г.; намира се в парк – градина в централната част на селото в близост до църквата;
- Паметник-костница върху гроба подпоручик Веселин Стоев Терзиев. Роден на 19 юни 1920 г. в село Шипково. През 1939 - 1941 г. учи в летателната школа за запасни офицери в Марино поле, Карловско. Загива на 19 май 1944 г. във въздушен бой с английска ескадрила. Паметникът се намира в двора на църквата „ Възнесение Господне” в село Шипково.
- Паметна плоча на подпоручик, летец-изтребител Веселин Терзиев; намира се в родната къща на Веселин Терзиев
с. Терзийско
Паметник на Захари Стоянов. След разгрома на четата на Бенковски след няколкодневно скитане из Стара планина Захари Стоянов намира подслон в днешното с. Терзийско, но след предателство е заловен и откаран в затвора.
с. Врабево
Паметник с монумент (8 бр. паметни плочи с текст и скулптурна фигура на коленичила жена, символизираща признателна „Майка България” пред тях), посветен на военните от с. Врабево, загинали във войните за България. Намира се на централния площад в селото.